Kołdry puchowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Różnią się one w znacznym stopniu od pierzyn sprzed lat. Wykonuje się je ze specjalnie przygotowanego i posegregowanego jakościowo pierza i puchu. O funkcjonalności kołdry, jej jakości i ciepłocie decyduje w znacznym stopniu jej sposób wypełnienia.
Puch to nic innego jak miękkie upierzenie u ptaków. U dorosłych osobników jest ono swoistą warstwą cieplną, którą ochrania powłoka wierzchnia z piór. Kołdra puchowa składa się z puchu kaczego lub gęsiego. W zależności od stopnia wypełnienia puchem w sprzedaży są kołdry puchowe i półpuchowe. Te drugie, oprócz puchu, zawierają również pióra.
Puch puchowi jednak nie jest równy. Lepsze jakościowo produkty wykonywane są z puchu gęsiego, który jest cieplejszy, sprężysty i wytrzymały. Oznacza się je literkami D1 oraz D4. Zapewniają one wysoką ciepłotę, a przy tym są lekkie. Ponadto posiadają właściwości higroskopijne, a więc pozwalają skórze oddychać. Sprawdzają się zarówno zimą, jak i latem. Kołdry puchowe z dodatkiem tkaniny antyroztoczowej są w pełni antyalergiczne. Kołdry ółpuchowe są od nich cięższe, gdyż część ich wypełnienia stanowią pióra. Jednak ich niewątpliwym atutem jest znacznie niższa cena.